Tjelesno aktivni ljudi zdraviji su i sretniji ljudi
Dokazano je da redovita tjelesna aktivnost pomaže u prevenciji nezaraznih bolesti kao što su primjerice bolesti srca ili dijabetes. Također, pomaže u regulaciji krvnog tlaka i tjelesne težine, poboljšava mentalno zdravlje i kvalitetu života. U društvima koja su tjelesno aktivnija emitira se i manje CO2, čišći je zrak, manje je prometnih gužvi.
Svjesna problema s kojima se današnje društvo suočava, Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) pripremila je globalni akcijski plan s konkretnim uputama za povećanje tjelesne aktivnosti i smanjenje negativnih utjecaja koje ubrzani način života ima na zdravlje i klimatske promjene.
Trenutno stanje je vrlo zabrinjavajuće: 1 od 4 odrasle osobe, te čak 3 od 4 adolescenta ne zadovoljavaju minimum tjelesne aktivnosti prema preporukama WHO-a. S rastom ekonomskog napretka društva, smanjuje se njegova tjelesna aktivnost. Globalni trošak tjelesne neaktivnosti procjenjuje se na 54 milijarde USD godišnje, a broj bolovanja u konstantnom je porastu.
Tjelesna aktivnost treba biti integrirana u sve sfere života pojedinca: posao, privatno vrijeme i vrijeme za zabavu. Poseban naglasak stavlja se na radnu populaciju koja sjedi u autu ili javnom prijevozu do posla, sjedi na poslu 8 ili više sati, sjedi i kada se vrati doma s posla. Uz umor i manjak energije, pospanost, nemotiviranost i ostala nepovoljna stanja za kvalitetan rad, sve su učestalije pritužbe zaposlenika na bolove određenih dijelova tijela vezane uz sjedenje – najčešće su to donji (lumbalni) dio leđa, vrat, ramena, ručni zglobovi, a posljedično i česte glavobolje.
Okvir i ciljevi WHO akcijskog plana
Ciljevi globalnog akcijskog plana WHO-a za povećanje tjelesne aktivnost razrađeni su u četiri područja:
› Aktiviranje svijesti društva – stvaranje pozitivnih socijalnih normi i obrazaca ponašanja koji promiču aktivan način života
› Zone za vježbanje – poticanje izgradnje vježbališta koja su pristupačna svima, bez obzira na dob i tjelesnu spremu
› Programi vježbanja – kreiranje niza tjelovježbenih programa za aktivaciju pojedinaca, obitelji i društva u cjelini
› Osvješćivanje i aktivacija donositelja odluka – na regionalnoj, nacionalnoj i globalnoj razini donositelji odluka trebaju biti spremni izdvojiti potrebna sredstva za provođenje akcijskog plana za tjelesnu aktivaciju odraslih osoba i adolescenata.
Ovaj sustavni pristup provođenju globalnog akcijskog plana svaka država provodi unutar svojih okvira i prema zacrtanim kratkoročnim, srednjim i dugoročnim ciljevima.
Krenimo već danas mijenjati svoj život, društvo i okruženje u kojem živimo!
Detaljan akcijski plan WHO-a dostupan je na poveznici.
Obratite nam se s povjerenjem!
Vaš Recroatia® tim